Sustav održavanja tla u vinogradu
Kada govorimo o načinu održavanja tla u vinogradu razlikujemo nekoliko opcija. Kako ćemo održavati tlo u vinogradu ovisi o klimatskim prilikama, razmacima sadnje, nagibu terena...
Mjere njege nasada vinograda nužne su kako bi vinograd bio u dobroj formi.
Obrada tla
Obrada tla je osnovna mjera njege vinograda koja pozitivno utječe na razvoj i rodnost loze.
Prema vremenu primjene obrade tla razlikujemo:
- jesensku,
- proljetnu,
- ljetnu obradu tla u vinogradu.
Jesenska obrada tla
Izvodi se neposredno nakon berbe grožđa. Nazivamo je još dubokom obradom tla jer omogućuje postizanje bolje strukture tla, veće nakupljanje zimske vlage i unošenje organskih i mineralnih gnojiva u dublje slojeve tla, bliže korijenu loze. U vinogradima sa širokim razmacima obavlja se na dubinu od 25-35 cm, a u nasadima sa uskim razmakom redova na dubinu 15-20 cm.
Prije početka duboke obrade potrebno je rasipati stajski gnoj ili fosforna i kalijeva gnojiva te ih kod obrade unijeti u dublje slojeve tla. Ako je zbog klimatskih prilika potrebno čokoti se u jesen zagrću. Kod zagrtanja je potrebno voditi računa o visini zagrtanja. Bitno je da bude zagrnuta donja trećina mladice i da se zaštiti 5-6 pupova. Uglavnom se zagrću samo niski uzgoji.
Prednosti duboke obrade tla:
- uslijed premještanja slojeva tla, plodno tlo dolazi na dubinu gdje čokot može lako usvojit hranjiva,
- omogućava dublji prodor korijena i zahvaćanje veće površine pa se postiže snažniji razvoj čokota,
- dubokim oranjem iznose se drvenasti dijelovi te korovi pa površina biva čišća,
- obrađena zemljišta upijaju veću količinu vode pa se razvija povoljniji vodni režim,
- aktiviraju se mikroorganizmi u tlu što pridonosi plodnijem tlu.
Proljetna obrada tla
Proljetna obrada obavlja se na dubinu od 25 cm (kod plantažnih nasada) te na 10-15 cm (kod vinograda sa malim razmacima sadnje). U proljetnoj obradi potrebno je odgrnuti čokote i ukloniti branduse).
Prije obrade vinograd se pognoji dušičnim ili kompleksnim mineralnim gnojivom.
Uklanjanje brandusa na vinovoj lozi
Ljetna obrada tla
Ljetna obrada tla naziva se još prašenje. Obavlja se na dubinu 5-10 cm. Svrha ove obrade je uklanjanje korova te očuvanje vlage u tlu. Najčešće se obravljaju 3 prašenja strništa tijekom vegetacije.
Način obrade tla
Tlo u vinogradu obrađuje se ručno ili uz pomoć mehanizacije. Ručna obrada najčešće se izvodi u starijim vinogradima zbog malih razmaka između redova. U vinogradima sa uskim redovima moguće je tlo obrađivati uz pomoć motokultivatora ili malog traktora jačine do 35 KS. U plantažnim vinogradima obrada tla vrši se pomoću traktora jačine i do 70 KS.
Za jesensku i proljetnu obradu tla koriste se plugovi i tanjurače, dok se za ljetnu koriste kultivatori i tanjurače.
U velikim nasadima korov je moguće uništiti i herbicidima.
Zatravljivanje vinograda
Ovaj način održavanja tla u vinogradima najčešće se primjenjuje kod vinograda zasađenim na nagnutim terenima radi sprječavanja erozije. Vinogradi se zatravljuju sjetvom djetelinsko travnih smjesa. Trava se tijekom vegetacije kosi 2-4 puta, a ostavlja se u međurednom prostoru.
Ovaj način održavanja vinograda odličan je zbog:
- pozitivnog utjecaja na zadržavanje vlage u tlu,
- povećanja organske tvari u tlu,
- poboljšanje strukture tla.
Održavanje vinograda bez obrade tla
Održavanje vinograda bez obrade tla dalo je dobre rezultate. U takvim vinogradima gnoji se samo površinski, dok se korovi uništavaju košnjom ili herbicidima, odnosno kombinirano.
Autor članka: Diana Marjanović, mag.ing.agr.
Diana je osnivačica poljoprivrednog portala agronomija.info. Završila je diplomski studij fitomedicine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.