Rezidba malina zahtjevan je postupak koji iziskuje znanje i vještinu.
Uzgoj malina u obliku grmova bez određenog rasporeda polako napušta naša područja. Ovaj amaterski način uzgoja uglavnom se može vidjeti na okućnicama. Intenzivna proizvodnja malina okreće se uzgoju u sustavu žive ograde uz naslon, najčešće uz žicu.
Rezidba u sustavu intenzivne proizvodnje
Rezidba je vrlo važan agrotehnički zahvat u uzgoju malina jer se njome regulira vegetativni rast i rodnost te održava sustav uzgoja.
Ljetna rezidba malina provodi se od kolovoza pa sve do studenog.
Principi rezidbe
-
Dvogodišnje izdanke koji su donijeli rod treba odrezati u razini sa tlom te iznijeti iz malinika i spaliti. U isto vrijeme uklanjaju se slabiji i oštećeni izdanci.Izdanci koji su ostavljeni imaju bolje osvjetljenje te dobivaju više hranjiva i vlage čime se povoljno utječe na sazrijevanje i otpornost prema mrazevima.
-
Ljetna rezidba olakšava rezidbu nakon berbe te omogućuje bolje sazrijevanje plodova.
-
Kada izdanci dosegnu više od 2 metra pinciraju se i skidaju suvišni postrani izboji.
-
S izdanaka koji su ostavljeni za rod skidaju se pupovi do visine prve žice.
-
Kod sustava uzgoja uspravni niz uz žicu potrebno je na svakih 15-18 cm ostaviti jedan izdanak tako da ih na dužnom metru bude ukupno 6-7. Treba obaviti prikraćivanje na 2 pupa iznad gornje žice tj. na visinu od oko 1.7 m i vezati ih za žicu.
Ljetna rezidba nakon prve godine
Principi rezidbe
-
Kada izbojici narastu 0,9 - 1,2 metra poželjno je odlomiti cca 10 cm vrhova kako bi potaknuli granjanje.
-
Stare mladice poslije berbe potrebno je odstraniti.
Malina je kultura koja voli brzo rasti i širiti svoje izdanke pa je vrlo bitno rezidbu dobro obaviti jer bez toga brzo bi upali u velike probleme.
Autor članka: Diana Marjanović, mag.ing.agr.
Diana je osnivačica poljoprivrednog portala agronomija.info. Završila je diplomski studij fitomedicine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.