CMV virus hara virovitičkim područjem - poljoprivrednici nemoćni
Veliki broj poziva upomoć proizvođača povrća zaprimljen je zbog naglog širenja ovog virusnog oboljenja na paprici, rajčici i tikvicama. Na terenu je bilo evidentno da se radi o prisutnosti Virusa mozaika krastavca. Riječ je o virusu koji je u Hrvatskoj zabilježen već u 20.stoljeću , a posljednjeg desetljeća njegova važnost raste.
CMV se prenosi mehanički, zaraženim biljnim sokovima, lisnim ušima.
Virus mozaika krastavca najviše napada papriku i dovodi do pojave klorotičnog mozaika nepravilnih žutih pjega na listovima zaraženih biljaka. Rubovi listova postaju grublji i uvijaju se. Zaraza se očituje i na plodovima te u konačnici na količini prinosa. Zbog smanjenog zametanja plodova gubi se na prinosu, a neujednačeno dozrijevanje te išaranost ploda otežava plasman na tržištu.
CMV (Cucumber mosaic virus)-Virus mozaika krastavca uzeo je maha na virovitičkom području. Do ekspanzije problema došlo je zbog suzbijanja tripsa biološkom metodama, čime se suzbijanje lisnih uši stavilo u drugi plan. Upravo su lisne uši glavni vektor ovog virusa. Povećanjem brojnosti lisnih ušiju došlo je do masovnog širenja ovog virusa.
Nastupom toplijeg vremena i sve dužim danom (produženje dnevnog svjetla) potrebno je pristupiti zaštiti usjeva. Suzbijanje tripsa i lisnih ušiju prioritet je kako bi se izbjeglo širenje virusa.
Mjere zaštite
-
Provoditi dobru poljoprivrednu praksu te kontrolirati rast korova
-
ukloniti zaražene biljne ostatke
-
uništiti stari usjev odmah nakon žetve
-
izbjegavati ponovnu sadnju u blizini izbijanja zaraze
-
koristiti zdrave biljke
-
uništiti sve biljke koje pokazuju znakove bolesti
Napomena: mjere borbe su preventivne, a zaražene biljke ne mogu se liječiti.
Autor članka: Diana Marjanović, mag.ing.agr.
Diana je osnivačica poljoprivrednog portala agronomija.info. Završila je diplomski studij fitomedicine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.