Nagrtanje - najčešći način proizvodnje podloga
Nagrtanje je najrašireniji način proizvodnje vegetativnih podloga jabuka, dunja, nekih šljiva i krušaka.
Proizvodnja se vrši u matičnjaku vegetativnih podloga.
Matičnjak se podiže s dobro ukorijenjenim jednogodišnjim izbojima na razmaku 1,2x0,5 m. Nakon sadnje nadzemni dio se reže na 40-50 cm, a po završetku vegetacije prikrati se na 3 cm i nagrne tlom. Nakon nagrtanja vrši se prskanje sa IBA (beta indol maslačna k., 2-3000 ppm) što pospješuje ukorjenjavanje. U jesen se odgrne tlo, a iz adventivnih pupova razvije se nekoliko mladica. U proljeće kad mladice narastu do 30-tak cm, ponovo se nagrnu vlažnim tlom, a tokom vegetacije se vrše 2-3 nagrtanja tako da donja polovica bude uvijek u tlu.
Vegetativne podloge proizvode se u posebnom dijelu rasadnika, koji se zove matičnjak vegetativnih podloga. Veliki rasadnici oslanjaju se na vlastitu proizvodnju tih podloga. Zbog toga sve češće sami rasadnici podižu ove matične zasade. Za podizanje matičnih zasada biraju se najbolja zemljišta - plodna, pjeskovita i sa mogućnošću navodnjavanja. Priprema zemljišta se sastoji u rigolanju cijele površine na oko 60-70 cm dubine. Posebno se obraća pažnja na sadržaj humusa. Poslije ovih radova vrši se ravnanje strojevima za površinsku obradu. Zatim se obavlja mjerenje sa obilježavanjem mjesta za sadnice. Priprema zemljišta se sastoji u prihrani zrelim, pripremljeni stajnjakom ili kompostom, kalijevim i fosfornim gnojivima, u rigolanju na dubinu od 50-60 cm, tanjuranju i usitnjavanju zemljišta kultivatorom ili nekim drugim prikladnim strojem.
Sadnja se vrši na međurednom razmaku od 0,8 do 1,2 m i ovisi o načinu obrade međurednog prostora. Razmak u redu se kreće od 0,3 do 0,5 m, ovisno o bujnosti podloge. Manji razmaci otežavaju ogrtanje i ukorjenjivanje.
Za podizanje matičnjaka uglavnom se koriste korjenjaci kao sadni materijal, a rjeđe ukorijenjene reznice. Korjenjaci se sade 5-10 cm dublje nego što je normalno, da bi se kasnije olakšalo nagrtanje glave matične biljke. Poslije sadnje vrši se prikraćivanje nadzemnog dijela na 15-20 cm.
Zemlja kojom se nagrće treba biti rastresita i pomalo vlažna. Prvim nagrtanjem prave se manji humci, tako da 1/3 jednogodišnji izboja bude prekrivena zemljom. Prilikom stvaranja humaka treba voditi računa da se ostvari dobar kontakt između jednogodišnji izboja i tla.
Porastom jednogodišnji izboja treba ponoviti nagrtanje 2-3 puta, tako da jednogodišnji izboji budu prekriveni zemljom najmanje 20 cm.
Ukorjenjivanje jednogodišnji izboja počinje 35-50 dana nakon nagrtanja, a naročito je intenzivno u drugoj polovici ljeta i tokom jeseni. Iz ovog razloga proizlazi potreba da se jednogodišnji izboji skidaju s matične biljke što kasnije u jesen, ali obavezno prije prvih jesenjih mrazeva.
Za nagrtanje se može koristiti fermentirana piljevina (zbog smanjenja deficijencije vode u tlu i bolje ukorjenjivanje. Nakon nagrtanja donji dio mladice etiolira i iz adventivnih pupova razvija se korijen. Završetkom vegetacije i opadanjem lišća ukorijenjeni izboji se odvajaju od matičnog grma i u proljeće se sade u cjepiljnjak.
Rane na matičnom stablu se izglade nožem, a pred zimu se ponovo nagrne tlom da se zaštiti od pozebe. Jedan grm može dati i do 12 podloga (ukorijenjenih izboja), a rok trajanja grma je oko 20 godina.
Autor članka: Diana Marjanović, mag.ing.agr.
Diana je osnivačica poljoprivrednog portala agronomija.info. Završila je diplomski studij fitomedicine na Agronomskom fakultetu u Zagrebu.